Living in Creative Poverty in nursing school or on a nurse's salary - page 2

Angie O'Plasty suggested I start this thread...it's for all the tricks and tips and general advice for those of us one-earner families...those of us in nursing school...or those of us in a tough spot... Read More

  1. by   Fuzzy
    To save gas and wear and tear on the car, I walk everywhere that I can. It is also healthy. Learn to sew than you can make your own stylish clothes. I find that the inexpensive men's jeans fit me better than the expensive women's jeans. I buy a pair a good shoes. They are cheaper in the long run because they fit better, wear better, and I only need to buy one pair every year or two. The shoes from the discount stores wear out too fast because I'm on my feet all the time, plus I'm cranky when my feet and legs hurt. I save money by not "needing" cable TV, a cell phone, video games, or other types of electronic entertaining. Make lists when shopping. Leave the credit card and checkbook at home when shopping. Instead take a set amount of cash. This helps prevent impulse buying. Learn how to cook from scratch. Research what you buy second hand and on ebay. Some of this stuff can be purchased new for less money somewhere else. Watch for shipping and handling charges.

    Fuzzy
  2. by   lazydaze22
    I don't buy nursing books from school. I either get them from a student a semester ahead of me if it's something I MUST have or buy it on Ebay or Half.com or any of those places, and use the library if I have the time.

    Brown bag your lunch and bring something to snack on for the drive home from clinicals so you don't give in and stop at McDonalds. Two girls in my clinicals take turns bringing lunches for each other. They might have sanwhiches, salads, leftover tuna helper from dinner, etc.

    Take your water bottles home and wash them and reuse them instead of paying $1 each time.

    Try to snag a graduating senior before you start needing scrubs for class. Chances are they will be happy to have their ugly uniform scrubs go to a good cause. Also check area Goodwills around graduation time.
  3. by   UM Review RN
    sign up for a free sample of tide laundry soap here. they'll mail it to you! one less wash load to pay for!

    http://www.tide.com/articles/read.jhtml?articleid=3688
    Last edit by UM Review RN on Jan 29, '05
  4. by   Spidey's mom
    Thanks Angie . .I signed up.

    But I wonder at what temperature they define cold water? I live in the mountains and it is really really cold.

    And my husband and son work in the woods and come home with greasy clothes so I'm wondering how well it works on those kinds of clothes.

    Guess I should go back to the site and read more, huh?

    steph
  5. by   smk1
    Quote from stevielynn
    Thanks Angie . .I signed up.

    But I wonder at what temperature they define cold water? I live in the mountains and it is really really cold.

    And my husband and son work in the woods and come home with greasy clothes so I'm wondering how well it works on those kinds of clothes.

    Guess I should go back to the site and read more, huh?

    steph
    steph have you tried OXYCLEAN? I'm thinking about getting it because my friend bought it and her hubby is a painter and i was impressed with how well it got the paint out of clothes and the carpet (spills).
  6. by   Spidey's mom
    Quote from SMK1
    steph have you tried OXYCLEAN? I'm thinking about getting it because my friend bought it and her hubby is a painter and i was impressed with how well it got the paint out of clothes and the carpet (spills).
    Nope, keep meaning to.

    I have to go shopping this afternoon - maybe I'll pick some up.

    steph
  7. by   MarySunshine
    Do some conveyor belt cooking. For instance, I will buy two cans of refried beans, a block of chedder, two dozen whole wheat tortillas and some salsa. I'll make all 24 burritos, eat one, and freeze the rest in individual ziploc bags. Your own healthy, frozen dinner!
    Tortillas: $3.00
    Beans: $2.00
    Salsa: $2.00
    Cheese: $1.50=
    $8.50= .35 cents per burrito!
  8. by   rach_nc_03
    Quote from MarySunshine
    Do some conveyor belt cooking. For instance, I will buy two cans of refried beans, a block of chedder, two dozen whole wheat tortillas and some salsa. I'll make all 24 burritos, eat one, and freeze the rest in individual ziploc bags. Your own healthy, frozen dinner!
    Tortillas: $3.00
    Beans: $2.00
    Salsa: $2.00
    Cheese: $1.50=
    $8.50= .35 cents per burrito!
    HOLY MOLY!!:stone this is a great idea!!

    I'm about to be in three months of poverty (long story), and I'm looking for any way to live on the cheap. i found an apartment that gives a deep discount for employees at the hospital where I work- so I'm getting this 1100 SF apartment in a great location for $480 for the next four months (comparable places are around $800)- it goes up after that some, but by then, I'll be done with school and making a living wage as an RN.

    Basically, I ask for student or preferred employer discounts *everywhere* i go. a lot of places give them (stores, movie theaters, gyms), and they generally won't advertise them- so ask!
  9. by   L2750
    I have got 4 kids, seems that there is never enough time or money. We have twins so we have to get two of almost everything. Here are some of the ways we try to survive: Consignment shops for the babies and the adults. They grow out of them so fast it's not worth paying all that money. Once they get to be 3 there seems to be a drop in selection. Ask for group rates at daycare. YMCA has a program where you can join and get child care for a % of the rate based on income. Keep diaper rash cream, and stuff like that on hand. I make a list of the things that I am out of and when I have to take the kids to the DR we make the most of our visit. We try to buy as much as we can in bulk at Sams, cost a little more at the time but once you buy the stuff you won't need it again for about 1 year. The Dollar Store is a great place for soap, toothpaste, ect.. esp. for the kids. For any that have twins, some stores offer a discount when you have to buy two of the same thing, like car seats, or beds. I know Toys R us does ask the manager. Coupons for haircuts, its crazy to pay $15 for my 3 y/o to get his hair cut.
    Those are some of the things that we do hope it helps.
    I need ideas for dinner for example: we make something we call Tater-egg we fry potatoes and when they are almost done we break eggs open on top and mix it all together, can add lunch meat, cheese ect.. FAST and CHEAP!!!Know of any others?
  10. by   Spidey's mom
    I only shop for my 3 year old at consignment shops - they do grow out of things so fast. The clothes are always almost new and we got a great warm jacket too.

    Mervyn's end of season sales are 80 - 90% off.

    I agree with cooking from scratch and not using convenience foods - too expensive in the long run and not healthy at all.

    Deb - thanks for all those sites.

    steph
  11. by   LPN1974
    2 things I do all the time:
    If my sink gets stopped up I pour a few teaspoons of Arm and Hammer baking soda down the drain, and follow with some vinegar. It causes a chemical reaction and bubbles up, eventually clearing the drain. I follow with a pot of boiling hot water, and that really clears it out. Much cheaper than buying drain cleaners, and better for the environment, too.
    The other thing is I always keep a thick heavy towel in the dryer, when I put in jeans or other towels to dry, the dry one helps absorb and even out the moisture and actually helps to dry the wet ones faster, saving on drying time. You wouldn't want to leave the towel in there tho, with things that might get lint on them. Just use for heavy things like jeans, or a load of wet towels.

close