Meals

  1. how much are you spending daily for meals when you are at school?
    •  
  2. 15 Comments

  3. by   Rena RN 2003
    i have class 2 days....i get out around lunch time. sometimes i stop for something on the way home....sometimes not. but it's usually around $5.

    on clinical days, i usually grab something on the way ($5) and then the same at lunch.
  4. by   Love-A-Nurse
    rena, $5.00 isn't too bad. i am planning on cooking breakfast but you know how this can go. we will see!
  5. by   Gator,SN
    It is impossible to eat breakfast and lunch at my school! It is really expensive! The traditional students are mostly on a meal plan that is included with "room and board" so they pay 25 cents on the dollar and we pay full price. Example: a small salad and a slice of cheese pizza and a small coke is $5.75+tax. No way I can do that 4 days a week! I confess that the food that they serve is usually really good......I just have to watch other people eat it!
  6. by   Mkue
    Hi,

    I'm planning on bringing a peanut butter sandwich on wheat and some fruit.

    Creature of habit. Some days a salad maybe.


    Marie
  7. by   GPatty
    I usually packed my lunch, but sometimes we'd all go out and I would spend anywhere between $5-$7.
    That's why, I packed my lunch......
  8. by   Mkue
    originally posted by lpn,future, rn
    rena, $5.00 isn't too bad. i am planning on cooking breakfast but you know how this can go. we will see!
    stephany,

    a nice breakfast is a good idea ! i usually throw a nutri-grain bar in my purse for the commute, doesn't last all morning. any ideas for a traveling breakfast?

    marie
  9. by   Bonnie Blue
    Whew! I'm finally back! They changed passwords on me...

    Anyway, here's my experience for what it's worth. Pack leftovers in plastic ware and reheat it if you have access to a microwave. You can buy a cheap cooler and ice pack to keep things fresh. Finger foods like granola bars, cheese sticks, cheese and crackers, fruit are great. One serving soups and the old stand by PB and J. Most of my classmates packed lunches. things like stir fry veggies and rice take maybe twenty minutes to make and are healthy too. Good luck!
  10. by   Love-A-Nurse
    originally posted by mkue


    stephany,

    a nice breakfast is a good idea ! i usually throw a nutri-grain bar in my purse for the commute, doesn't last all morning. any ideas for a traveling breakfast?

    marie
    hummm, lets see. the thing is nutrition and a not to spill or wreck while driving. i get back to you.
  11. by   Love-A-Nurse
    originally posted by bonnie blue
    whew! i'm finally back! they changed passwords on me...

    anyway, here's my experience for what it's worth. pack leftovers in plastic ware and reheat it if you have access to a microwave. you can buy a cheap cooler and ice pack to keep things fresh. finger foods like granola bars, cheese sticks, cheese and crackers, fruit are great. one serving soups and the old stand by pb and j. most of my classmates packed lunches. things like stir fry veggies and rice take maybe twenty minutes to make and are healthy too. good luck!
    i like the fruit and the pb and j.
  12. by   colleen10
    Another idea for lunch if you have access to microwave are the Lipton noodle packets. But NOT the little ones in the styrofoam containers that you just add water and put in the micro.

    These are the ones that come in a large bag and I think they are actually supposed to be used as a "side dish". They come in all different kinds, cheesy brocolli noodles, garlic and roasted tomato, creamy chicken, etc.

    They are usually on sale for 2 for $2.50 to $3.00. They only take about 10-15 minutes to make so I do it the night before or the morning of. Boil some water, add a little butter and maybe milk and dump the packet in. Then when it's done cooking I put it into a tupper ware container and reheat later.

    It serves as a really good lunch and fills you up. Especially good in the winter time when it's cold - nice hot lunch.
  13. by   Rena RN 2003
    They are usually on sale for 2 for $2.50 to $3.00.
    wow! where do you live? i buy these thing 20 packages at a time for $0.50 each! my oldest son loves them for breakfast (he doesn't care much for traditional breakfast foods). i love them for lunch.

    our favorites are anything w/broccoli, and i love the bow-tie w/parm. cheese.

    i think we would have to learn to like them a little less with the price tag from your neck of the woods though :roll

    send me some money, i'll buy ya some and ship 'em to ya. :roll :roll just kidding.
  14. by   Rena RN 2003
    duh, i just saw you were in pittsburg. do you have a biggs?

close