PLEASE help ASAP--need estimates for living expenses..

  1. 0 Hi guys!!

    I'm not giving up on Hopkins yet!! They asked me to fill out a supplemental form, estimating how much I need per month and year, but I'm a Louisianian and have no idea.

    ANY help is much appreciated.

    Rent--I put $700-$1000/month and $8400-$12000/year
    Utilities--??
    Telephone--??

    Groceries--??
    and I'm a vegan, so I'm sure that's going to be expensive prices
    Eating Out--??
    Maybe once or twice a month?

    Mass Transit--??
    Gas--??
    Parking--??

    Internet Access--??

    Thank you guys SO SO much!!
  2. Enjoy this?

    Join thousands and get our weekly Nursing Insights newsletter with the hottest discussions, articles, and toons.


  3. Visit  Peachy720 profile page

    About Peachy720

    From 'Louisiana'; 36 Years Old; Joined Oct '04; Posts: 505; Likes: 10.

    2 Comments so far...

  4. Visit  smile123 profile page
    0
    hi peachy,
    here are my estimates below in red.
    smile123

    (snip from peachy's post)
    hi guys!!

    i'm not giving up on hopkins yet!! they asked me to fill out a supplemental form, estimating how much i need per month and year, but i'm a louisianian and have no idea.

    any help is much appreciated.

    rent--i put $700-$1000/month and $8400-$12000/year (if you live with others it could be $550 to $600/mo, but for a 1br or studio, which i would recommend, it's probably $750 - $900/mo)
    utilities--?? (bg&e, the local utility has a 72% increase starting this summer, so say $100 to $150/mo)telephone--?? (use your cell for ld calls. you can get a basic phone line for $20 to $25/mo)
    groceries--?? ($60 to $70/wk? there is a whole foods here, but it is expensive. not sure... i spend $50 to $60/wk and i eat veggies and chicken)
    and i'm a vegan, so i'm sure that's going to be expensive prices
    eating out--?? (only you know how upscale you want to go.) ($25 to $50/mo eating out 2x/mo)maybe once or twice a month?

    mass transit--?? (depends where you live. if you live in charles village, the shuttle is free. if you live further away, you may take the metro; i don't know the rates because it's based on the stop.)

    gas--?? ($3.00/gallon now in baltimore, how much is your mpg? take your curent mileage and use the gas prices of $3.00 or $3.20/gallon)

    parking--?? (parking can get steep. $10 to $15/day if you park during the day before 4pm.) you can park on the side streets near the school, but you'll have to move your car every 2 hours.

    internet access--?? $30 to $50/mo depending on which vendor you go with and where you live.
    thank you guys so so much!!
  5. Visit  Anjann profile page
    0
    I would factor a minimum of $2,000/month. 1300 for housing and utilities if living alone, and 700 for you. If you share a place, you could probably get away with 1000/month rent and utilities and 1000 for your expenses. This of course is a bare, bare minimum. I'd add another 500/month for expenses if you think they'd pay it.


Nursing Jobs in every specialty and state. Visit today and find your dream job.

Top